15 wrzesień 2020

Grupy pielgrzymów kierują się na kolejne przejście na granicy Białorusi i Ukrainy

Grupy obcokrajowców kierują się na kolejne przejście na granicy białorusko-ukraińskiej i próbują wkroczyć na terytorium Ukrainy, mimo że granica jest zamknięta dla cudzoziemców - podała we wtorek ukraińska straż graniczna. Media informują, że chodzi o chasydzkich pielgrzymów.
Koronawirus
pomorskie
3669
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

We wtorek rano straż przekazała, że na terytorium między białoruskim i ukraińskim punktem kontrolnym na przejściu granicznym Nowi Jaryłowyczi przebywa kilkuset cudzoziemców. Wieczorem podano, że grupy obcokrajowców kierują się też do przejścia Dolsk w obwodzie wołyńskim.

Białoruska straż graniczna poinformowała, że na przejściu Nowa Huta - Nowi Jaryłowyczi na przekroczenie granicy z Ukrainą czeka ok. 700 chasydów, w tym ponad 100 dzieci - pisze Interfax-Ukraina.

Z kolei według białoruskiej państwowej agencji BiełTA w pobliżu białorusko-ukraińskiej granicy przebywa ponad 1,5 tys. chasydów, którzy chcą przedostać się na Ukrainę w związku ze świętem Rosz Haszana - judaistycznym Nowym Rokiem.

Ukraińska straż poinformowała też o objęciu pięcioletnim zakazem wjazdu na Ukrainę obywatela Izraela, który próbował nielegalnie przedostać się na Ukrainę z Białorusi, idąc przez bagno.

Straż graniczna podkreśla, że uruchomiła swoje rezerwy oraz zorganizowała współpracę z policją i Gwardią Narodową. Zapewnia, że sytuacja pozostaje pod kontrolą.

Ukraińskie władze szacują, że z okazji obchodzonego 18-20 września święta Rosz Haszana miasto Humań w środkowej części kraju odwiedzi ok. 3 tys. chasydów. Według szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa co roku do Humania na grób cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich, pielgrzymuje ok. 30-40 tys. chasydów z całego świata. Pod koniec sierpnia prezydent Wołodymyr Zełenski uznał, że w tym roku w związku z pandemią koronawirusa masowe obchody Nowego Roku w Humaniu są niemożliwe.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mal/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
3669
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tczewie

kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany