reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
21 październik 2024

Rozpoczął się program reintrodukcji żółwi błotnych

zdjęcie: Rozpoczął się program reintrodukcji żółwi błotnych / v43294034
v43294034
Uznawany za gatunek wymarły na terenie woj. łódzkiego żółw błotny Emys orbicularis L. ma powrócić m.in. do Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego za sprawą programu reintrodukcji, koordynowanego przez Ogród Zoologiczny w Łodzi.
REKLAMA

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie Łódzkiego to wspólny, zaplanowany na kilka lat, projekt Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, które jest jego koordynatorem, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Jak poinformowało łódzkie zoo, maleńkie żółwie błotne z gatunku Emys orbicularis L. dotarły właśnie do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego. Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach – z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania.

Żółwie błotne najlepiej czują się w podmokłym, trudno dostępnym terenie, bogatym w zbiorniki wodne. Takie warunki znajdą m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Każda z instytucji uczestniczących w programie zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych i pielęgnacyjnych oraz monitorowania żółwia błotnego i jego siedlisk.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. W Łódzkiem uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Do wyginięcia żółwi błotnych przyczynił się człowiek, poprzez m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulację rzek. Przez lata żółw błotny był traktowany jako szkodnik; dawniej wykorzystywano go do przyrządzania dań postnych.

Zagrożeniem dla żółwi są również sprowadzone do Polski gatunki inwazyjne - drapieżniki takie jak jenot, szop pracz czy norka amerykańska oraz inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki. (PAP)

agm/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tczew
1.6°C
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tczewie

kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Pub Underground, Tczew, Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 20:30
miejsce
Pub Underground, Tczew, Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany