reklama
kategoria: Religia
7 styczeń 2023

Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem

zdjęcie: Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem / fot. PAP
fot. PAP
Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w intencji zmarłego papieża. Dodał, że Benedykt XVI powtarzał, że "bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz".
REKLAMA

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 r. W czwartek na placu Św. Piotra w Watykanie odbyła się msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka. Trumnę papieża złożono w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II.

Sobotniej mszy św. z udziałem Episkopatu Polski w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W homilii abp Gądecki podkreślił, że zgromadzeni na tej mszy św. chcą złożyć Panu Bogu ogólnopolskie dziękczynienie za życie i dzieło papieża Benedykta XVI, który "umiłował Chrystusa całym swoim życiem".

Podkreślił, że Benedykt XVI "z całego doświadczenia dotychczasowego życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem".

"Reformę Kościoła pojmował jako odnowę, która prowadzi z powrotem do sedna wiary, a nie do pozbawienia jej istotnych elementów przez tych, którzy zadowalają się instytucjonalnym katolicyzmem i chętnie poświęcają filary wiary, aby zyskać powszechną akceptację" - zastrzegł.

Przypomniał, że 25 marca 1977 r. papież Paweł VI mianował Josepha Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, a potem, 25 listopada 1981 r. papież Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Według abp Gądeckiego, Benedykt XVI często powtarzał, że "bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz". "Przed tym niebezpieczeństwem chciał nas uchronić. Odejście od prawdy musi prowadzić do dyktatury relatywizmu, którego przykład mamy obecnie w nieludzkiej, absolutnej kontroli myśli i zachowań głównego nurtu libertynizmu w świecie zachodnim" - mówił hierarcha.

Przypomniał, że w 1986 r. św. Jan Paweł II mianował kard. Ratzingera przewodniczącym Komitetu ds. opracowania nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. "Wszystko to wiązało się z kwestią wiary w życiu Kościoła. Chodziło w nim o przekaz jasnej wiary, zgodnej z credo Kościoła. Taka wiara zostaje dzisiaj często zaszufladkowana jako fundamentalizm" - ocenił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że kiedy 19 kwietnia 2005 r. kard. Ratzinger został wybrany papieżem, sam siebie określił jako "zwykłego i skromnego pracownika winnicy Pańskiej".

Jak wyjaśnił, nowy papież wielokrotnie występował w obronie małżeństwa i rodziny, sprzeciwiając się "niszczeniu jego nierozerwalności na skutek coraz łatwiejszego rozwodu (...) oraz kohabitacji mężczyzny z kobietą bez prawnej formy małżeństwa, tzw. małżeństwom na próbę, aż po pseudomałżeństwo osób tej samej płci".

Zdaniem abp. Gądeckiego "żądanie wspólnego życia dla homoseksualistów, którzy domagają się prawnej formy związku o takiej samej wartości jak małżeństwo" silnie z tym wszystkim kontrastuje. "Ta tendencja zaznacza odejście od systemu moralnej historii ludzkości, która – nie zważając na wszystkie różnorodne formy prawne małżeństwa – zawsze uznawała, że małżeństwo jest w swojej istocie szczególną komunią mężczyzny i kobiety, która jest otwarta na dzieci, a tym samym na rodzinę" - zastrzegł hierarcha.

Według niego "to nie jest kwestia dyskryminacji, ale raczej pytania, kim jest istota ludzka jako mężczyzna i kobieta i jak wspólnocie mężczyzny i kobiety można nadać formę prawną".

Przypomniał również, że papież Benedykt XVI "konsekwentnie dążył do oczyszczenia Kościoła z przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich". "Ciężkim rokiem dla niego był 2010, gdy wystosował list do katolików Irlandii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Podkreślał, że +bycie księdzem jest nie do pogodzenia z nadużyciami seksualnymi+. W ślad za tym spowodował, że wszystkie konferencje episkopatów opracowały specjalne wytyczne, jak zwalczać tego rodzaju przypadki w Kościołach lokalnych" - wymienił.

Jak zaznaczył przewodniczący Episkopatu, Benedykt XVI był wielkim współczesnym teologiem. Przypomniał, że papież emeryt pozostawił po sobie kilkanaście tomów różnych pism, w tym trzy encykliki: o wierze, nadziei i miłości oraz trzytomowe dzieło „Jezus z Nazaretu”.

Przypomniał słowa, które Benedykt XVI zawarł w swoim Testamencie duchowym, w którym pisał, że w ciągu długiego życia był świadkiem zmian w naukach przyrodniczych i widział, jak rozpływały się pozorne pewniki sprzeczne z wiarą. "Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłonił się i na nowo wyłania racjonalność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę Drogą, Prawdą i Życiem – a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę Jego Ciałem" - pisał papież senior.

Abp Gądecki podkreślił, że gdy idzie o Polaków, Benedykt XVI prosił nas przede wszystkim o to, abyśmy "mocno trwali w wierze i nie dali się zwieść". Przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane na pl. Piłsudskiego w Warszawie 26 maja 2006 r.: "Trwajcie mocni w wierze, przekazujcie ją waszym dzieciom, dawajcie świadectwo łasce, której doświadczyliście w sposób tak obfity przez działanie Ducha Świętego w waszej historii".

"On sam, wierząc w ten, sposób mógł powiedzieć: +Cieszę się, że znowu zobaczę moich rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, i wyobrażam sobie, że będzie tak samo wspaniale, jak było u nas w domu+" - zastrzegł abp Gądecki.(PAP)

autor: Iwona Żurek

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tczew
7.3°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tczewie

kiedy
2024-11-15 18:00
miejsce
Pub Underground, Tczew, Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany