reklama
19 luty 2025

Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

zdjęcie: Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence / fot. PAP
fot. PAP
Mamy wybitnych naukowców i wyjątkowe młode talenty, którym chcemy stworzyć jak najlepsze możliwości w Polsce - przekonywał w środę w Warszawie wiceszef resortu nauki Andrzej Szeptycki. Wiceminister wziął udział w inauguracji trzech polskich projektów badawczo-innowacyjnych Teaming for Excellence, finansowanych przez UE.
REKLAMA

Inauguracja odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, w Dniu Nauki Polskiej, obchodzonym 19 lutego.

„Polska w ciągu ostatnich kilku dekad zrobiła duży skok gospodarczy i cywilizacyjny, jednak nadal jesteśmy w gronie krajów o najniższym poziomie innowacyjności w Europie. Jednocześnie mamy wybitnych naukowców, szanowanych na całym świecie, i wyjątkowe młode talenty, którym chcemy stworzyć jak najlepsze możliwości rozwoju tutaj w Polsce. Program Teaming for Excellence zapewnia takie możliwości” - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.

Jak dodał, otwiera on drzwi do współpracy w międzynarodowych zespołach badawczych, udziału w prestiżowych projektach i uczenia się od najlepszych kolegów z całego świata. Wiąże się też z dużymi inwestycjami w infrastrukturę badawczą.

„Wszystko to może pomóc ograniczyć zjawisko drenażu mózgów i zatrzymać w kraju naszych najlepszych naukowców. Współpraca z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Europie ma też znaczenie dla zwiększenia liczby patentów i komercjalizacji badań naszych innowacyjnych sektorów” - zauważył Szeptycki.

Zainaugurowane programy to: Astrocent Plus, P4Health oraz TRIO-VI CoE. Wszystkie zostały zaplanowane na sześć lat i otrzymały granty z Programu Ramowego Horyzont Europa w wysokości 15 mln euro. Środki te zostaną uzupełnione przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej (8 mln euro) oraz przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (7 mln euro).

„W ostatnim konkursie Team in for Excellence złożono 123 wnioski, które spełniały kryteria. Do drugiego etapu przeszło 35 wniosków, a ostatecznie wybrano 13 projektów. Trzy spośród nich, czyli prawie jedna czwarta, pochodzi z Polski. To naprawdę wielki sukces” - podkreślił Ales Fiala, szef Unit Widening Participation.

Realizatorem programu Astrocent Plus jest Centrum Doskonałości AstroCeNT powołane przy Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Celem działań Centrum jest prowadzenie badań w dziedzinie astrofizyki cząstek oraz eksploracja ukrytego Wszechświata. Prowadzący projekt chcą, aby AstroCeNT stał się liderem w swojej dziedzinie w całym w regionie. Partnerami programu zostali: Le laboratoire AstroParticule et Cosmologie, Centre National de la Recherche Scientifique, Université Paris Cité, Gran Sasso Science Institute (GSSI), Deutsches Elektronen-Synchrotron, Centrum Łukasiewicz i Arthur B. McDonald Canadian Astroparticle Physics Research Institute.

Projekt P4Health (Precise Phenotyping and BioDataBanking), koordynowany przez Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT Sieci Badawczej Łukasiewicz, skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań niezbędnych dla rozwoju medycyny spersonalizowanej w Polsce. Jego misją jest to, aby we współpracy z wiodącymi europejskimi ośrodkami wprowadzić w kraju zaawansowane technologie diagnostyczne i terapeutyczne, które poprawią jakość opieki nad pacjentami, jednocześnie obniżając jej koszty. Partnerami P4Health są: Centre Européen de Recherche en Biologie et en Médecine (CERBM) w Strasburgu oraz King’s College London.

Ostatni projekt - Translational Research and Innovation in Ophthalmology Vision - Centre of Excellence (w skrócie TRIO-VI CoE) jest prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Badań Translacyjnych Oka przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Stanowi odpowiedź na rosnący w skali globalnej problem zdrowotny, jakim są choroby oczu, które nie tylko wpływają na codzienne funkcjonowanie wielu osób, ale także wywierają poważny wpływ społeczno-gospodarczy. Celem projektu jest wprowadzenie nowych standardów w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu oraz poprawa jakości życia pacjentów poprzez tworzenie nowej wiedzy i opracowywanie nowych technologii w okulistyce. Partnerami strategicznymi: programu są: Institute of Ophthalomogy z University College London oraz Institut de la Vision przy Sorbonne Université.

Teaming for Excellence to kluczowa inicjatywa unijnego programu Horyzont Europa, której celem jest rozwijanie zdolności badawczo-innowacyjnych w krajach o niższym poziomie rozwoju naukowego (tzw. krajach Widening), poprzez tworzenie nowych lub rozwój już istniejących Centrów Doskonałości. Do tej pory w ramach inicjatywy zainwestowano ok. 800 mln euro w utworzenie 51 centrów w Europie, w tym 7 w Polsce.

Katarzyna Czechowicz (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tczew
-0.2°C
wschód słońca: 06:49
zachód słońca: 17:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tczewie

kiedy
2025-02-23 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 18:30
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-26 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Tczew,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-02 18:00
miejsce
Grand Club Paris, Tczew, ul....
wstęp biletowany