Wspólne czytanie z Instytutem Książki w Centrum Zdrowia Matki Polki
w całej Polsce. Projektem objętych jest ponad 90% szpitali położniczych.
W ICZMP zorganizowano także przyjazne kąciki czytelnicze, w których animatorzy czytali książki małym pacjentom, przebywającym na oddziałach oraz odwiedzających przyszpitalne przychodnie. Spotkanie miało na celu nie tylko promowanie czytania, ale również złagodzenie stresu związanego z pobytem w szpitalu czy wizytą u lekarza.
Czytania najmłodszym nie zabrakło również na Oddziale Neonatologii – w ten sposób wspólnie zaakcentowano Światowy Dzień Wcześniaka, który był obchodzony w niedzielę 17 listopada.Naszymi działaniami chcemy przekazać rodzicom, że nigdy nie jest za wcześnie, żeby czytać dziecku. Wynikają z niego liczne korzyści rozwojowe dla dziecka. Czytanie wspiera rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy i językowy. To doskonały sposób na budowanie więzi i bliskości, pokazanie dziecku, że jest ważne i kochane – mówi Gabriela Dul z Zespołu Programowego Instytutu Książki.
Spokojny, znany głos rodzica, bo dziecko rozpoznaje te głosy, czytający tekst przy inkubatorze pozwala budować silniejsze interakcje z rodzicem, obniża poziom stresu, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala lepiej radzić sobie z tym trudnym środowiskiem intensywnej terapii – tłumaczy neonatolog i dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki - profesor Iwona Maroszyńska.
Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje i prezenty: zestawy książeczek dostosowane do wieku, naklejki, tatuaże, kolorowanki czy puzzle. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników, pokazując, że czytanie można praktykować wszędzie – nawet w szpitalnych murach. Kampania #MałaKsiążkaWielkiCzłowiek od 2017 roku promuje czytelnictwo wśród najmłodszych, angażując rodziców, szkoły, przedszkola i szpitale w całej Polsce.